Vanliga frågor och svar om intolerans

Här hittar du svaren på de åtta vanligaste frågorna om intolerans.

Ert hamburgerkött innehåller laktos, mjölk och ägg. Finns det något alternativ för mig som är allergisk?

Vi har ett laktos-, mjölk- och äggfritt kött som alternativ för dig som är intolerant mot dessa ämnen. Det är bara att uppge att du är ägg-, laktos- eller mjölkallergiker, så fixar vår duktiga personal det!

Ert bröd innehåller gluten. Finns det något alternativ för mig som är allergisk?

Vi har ett glutenfritt bröd säg bara till när du beställer.

Finns det allergiinformation på era restauranger?

Det finns det! Vår personal har en allergiguide som du gärna får låna! Här på hemsidan finns den senaste informationen.

Vad är teffmjöl? Kan jag som glutenallergiker äta det?

Teffmjöl mals av ett gräs som växer i Afrika, ibland kallas det för dvärghirs. Det är en av de mjölsorterna som är framtagna för att passa glutenallergiker.

Jag är glutenallergiker, kan jag äta kyckling hos er?

Du kan äta Delifresh kycklingburgare med glutenfritt bröd.

Jag ser att morotskakan innehåller kokosnöt och ändå har ni skrivit att den inte innehåller nöt, hur kommer det sig?

Kokosnöten är ingen riktig nöt och ger inte de reaktioner som vissa nötter gör. Kokosnöten tillhör dadelfamiljen.

Kan jag få en glutenfri Greenburger?

Tyvärr inte, paneringen på GreenBurger innehåller gluten.